Вулиця Макаренка біля металобази. Вид у напрямку Кременчуцької комісаріатської комісії (1 листопада 2017)
Вулиця Макаренка / Makarenka Street
Місцевість: Крюків
Район: Крюківський
Колишні назви: Катеринославська, Леніна, Республіканська
Заснування: др. пол. XVIII ст.; 1988
Протяжність: бл. 2,17 км
Рух: двобічний
Покриття: асфальт
Вулиця Макаренка складається з двох нерівних частин. Перша, зовсім коротка (бл. 316 м), на якій розташовано кілька приватних будинків, починається майже від Дніпра біля Крюківського мосту й тягнеться до Літературного провулку, перериваючись закритою територією, на якій розташовані в тому числі й споруди колишньої Кременчуцької комісаріатської комісії.
Друга частина вулиці (бл. 1, 85 км) починається з невеличкого проїзду від вулиці Івана Приходька та, пройшовши під залізничним шляхопроводом і повернувши біля комісаріатської комісії на південний схід, продовжується до провулка Івана Приходька, де переходить у Республіканську вулицю.
На своєму протязі вулиця Макаренка приймає та перетинає наступні провулки та вулиці: Лінійну вулицю, провулки Тополевий, Івана Кожедуба, Петра Ракітіна, вулиці Павла Чубинського, Ковальську, провулки Передовий, 1-й Ливарний, вулиці Ливарну, Володимира Івасюка, провулок Мирний та вулицю Революціонерів.
Вулиця Макаренка була заснована 1988 року на честь 100-річчя від дня народження педагога Антона Макаренка, коли Республіканська вулиця (колишня Катеринославська, Леніна) була розділена на дві частини.
Взагалі, вулиця виникла ще в другій половині ХVІІІ ст. й починалася на березі Дніпра від Соляної площі. Після заснування Катеринослава до нього з Крюкова прокладається нова поштова дорога, яка починається з сучасної вулиці Макаренка, тому вона й отримує назву Катеринославська. На початку ХІХ ст. Катеринославська тягнеться від Соляної площі повз Торгову площу до повороту на межі посаду (біля сучасної церкви Успіння Божої Матері). У 1810–1813 на Торговій площі зводять ансамбль Кременчуцької комісаріатської комісії. Також на плані 1827 року по Катеринославській вулиці розташовані поліцейська управа та стара дерев’яна церква, зведена в 1740–1745 роках між Салганним та Банним провулками. Згідно цього ж плану, за межею посаду було виділено землю під велике кладовище
Наприкінці 1860-х років через Крюків була прокладена Харківсько-Миколаївська залізниця, яка відрізала Катеринославську від решти посаду. Адміністративні будівлі залишаються на Херсонській, туди ж переміщується й велика торгівля й основний транспортний потік. Вулиця стає тихою міщанською глушиною.
У 1883–1887 роках на кладовищі зводять цвинтарну Церкву Успіння Пресвятої Богородиці. У 1897 році поряд з церквою коштом Дмитра та Євдокії Саніних будується церковно-парафіяльна школа, до будівлі якої 1914 року були прибудовані класи для навчання ремеслам.
Наприкінці ХІХ ст. вулиця збільшується за рахунок приєднання сіл на Катеринославському поштовому тракті: Костроми, Демурівки, Раківки. Тут жили переважно робітники та дрібні ремісники. Пожвавленню життя на вулиці сприяє й будівництво Крюківських головних вагонних майстерень Харківсько-Миколаївської залізниці.
Після Жовтневого перевороту Катеринославська була перейменована та отримала ім’я Леніна, а 1965 року ще раз змінює назву та стає Республіканською.
8 липня 1951 року в кінці вулиці, в будинку, де з 1905 року мешкала родина Макаренка й сам Антон Семенович у 1905–1911 й 1917–1919 роках, був відкритий перший музей видатного педагога. 5 жовтня 1986 року біля музею відбулося відкриття пам’ятника «Макаренко і діти». Цей пам’ятник 1988 року був перенесений на подвір’я Кременчуцького педагогічного училища, а біля музею встановлений бюст педагога. А в 2012 році на занедбаній території біля музею був закладений сквер імені Антона Макаренка.
Сьогодні по вулиці Макаренка розташовані наступні об’єкти історії, культури та соціальної сфери:
- ансамбль Кременчуцької комісаріатської комісії – пам’ятка архітектури;
- Педагогічно-меморіальний музей А. С. Макаренка з меморіальною дошкою на честь педагога (вул. Макаренка, 44);
- пам’ятник Антонові Макаренку – пам’ятка монументального мистецтва;
- сквер імені Антона Макаренка;
- будівля колишньої церковно-парафіяльної школи (Благодійний фонд «Сприяння будівництва кафедрального собору Кременчуцької єпархії Андрія Первозваного»; вул. Макаренка, 105);
- Церква Успіння Божої Матері (вул. Макаренка, 107) – пам’ятка архітектури;
- Крюківське кладовище.
Вулицею пролягають маршрути автобусу та маршрутного таксі номерів 2, 2В, 4 та приміського автобусу номерів 121, 201, 202, 203, 221, 222, 223.
Галерея
Залізничний шляхопровід біля комісаріатської комісії (22 жовтня 2017)
Вулиця Макаренка, будинок 47 (1 листопада 2017)
Джерела
1. Лушакова А. М., Євселевський Л. І. Вулицями старого Кременчука / А. М. Лушакова, Л. І. Євселевський. — Видання друге, перероблене і доповнене. — Кременчук: Вид–во «Кременчук», 2001. — 224 с. (рос. мовою).
2. Додаток до рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 24 лютого 2016 року.
Немає коментарів:
Дописати коментар